AVX Corporation KC7050K25.0000C1GE00
KC7050K25.0000C1GE00 picture photo
Mfg. Part Number
KC7050K25.0000C1GE00
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR 25.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC7050K25.0000C1GE00.pdf
Availability of KC7050K25.0000C1GE00
QUANTITY
KC7050K25.0000C1GE00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC7050K25.0000C1GE00
Internal Part NumberEIS-KC7050K25.0000C1GE00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesKC7050K, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency25MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.047" (1.20mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)5µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC7050K25.0000C1GE00
Related LinksKC7050K25., KC7050K25.0000C1GE00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC7050K25.0000C1GE00 Details Description
Related parts for KC7050K25.0000C1GE00
RES ARRAY 4 RES 470K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC FIFO PAR 64X4 10NS 16-SOIC datasheet.pdf
DL1-156R COVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf