AVX Corporation KC7050K4.00000C10E00
KC7050K4.00000C10E00 picture photo
Mfg. Part Number
KC7050K4.00000C10E00
Brief Description
OSC XO 4.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC7050K4.00000C10E00.pdf
Availability of KC7050K4.00000C10E00
QUANTITY
KC7050K4.00000C10E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC7050K4.00000C10E00
Internal Part NumberEIS-KC7050K4.00000C10E00
FamilyOscillators
SeriesKC7050K, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency4MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)3.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.047" (1.20mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)5µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC7050K4.00000C10E00
Related LinksKC7050K4.0, KC7050K4.00000C10E00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC7050K4.00000C10E00 Details Description
Related parts for KC7050K4.00000C10E00
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SOD123FL datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SENSOR IMAGE 1.6MP CMOS 48-LCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
762 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
BATT PACK 6.0V 2000MAH NIMH datasheet.pdf