Murata Electronics North America KCM55QR72A685KH01K
KCM55QR72A685KH01K picture photo
Mfg. Part Number
KCM55QR72A685KH01K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.8UF 100V X7R SMD
Datasheet Download
KCM55QR72A685KH01K.pdf
Availability of KCM55QR72A685KH01K
QUANTITY
KCM55QR72A685KH01K Order Process
Ship out your order
Specifications of KCM55QR72A685KH01K
Internal Part NumberEIS-KCM55QR72A685KH01K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesKCM and KRM Series Metal Terminal Capacitors
Featured ProductKCM Series Metal Terminal Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKCM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / CaseSMD, J-Lead
Size / Dimension0.240" L x 0.209" W (6.10mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.154" (3.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KCM55QR72A685KH01K
Related LinksKCM55QR72, KCM55QR72A685KH01K Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
KCM55QR72A685KH01K Details Description
Related parts for KCM55QR72A685KH01K
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23-3 datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 3:3 2.7V 32LFCSP datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CABLE USB-A TO MICRO USB-A 2M datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.64 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 16POS VERT GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 121VWM 223VC DO215AB datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf