Sunon KD1206PHB1.(2).GN
KD1206PHB1.(2).GN picture photo
Mfg. Part Number
KD1206PHB1.(2).GN
Brief Description
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
KD1206PHB1.(2).GN.pdf
Availability of KD1206PHB1.(2).GN
QUANTITY
KD1206PHB1.(2).GN Order Process
Ship out your order
Specifications of KD1206PHB1.(2).GN
Internal Part NumberEIS-KD1206PHB1.(2).GN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Certificate
PCN Obsolescence/ EOLKD,KDE,GM,PMD Series 25/Nov/2011
Standard Package200
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesMagLev®
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 15mm W
Air Flow21.0 CFM (0.595m³/min)
Static Pressure0.180 in H2O (44.8 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise37 dB(A)
Power (Watts)1.90W
RPM4300 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.150A
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KD1206PHB1.(2).GN
Related LinksKD1206PH, KD1206PHB1.(2).GN Datasheet, Sunon Distributor
KD1206PHB1.(2).GN Details Description
Related parts for KD1206PHB1.(2).GN
RES SMD 412 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT CORD MALE 4PIN FLEX datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 10% 2910 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf