Sunon KD1206PHS2 H
KD1206PHS2 H picture photo
Mfg. Part Number
KD1206PHS2 H
Brief Description
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
KD1206PHS2 H.pdf
Availability of KD1206PHS2 H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KD1206PHS2 H Order Process
Ship out your order
Specifications of KD1206PHS2 H
Internal Part NumberEIS-KD1206PHS2 H
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLKD,KDE,GM,PMD Series 25/Nov/2011
Standard Package200
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesMagLev®
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 15mm W
Air Flow18.0 CFM (0.510m³/min)
Static Pressure0.140 in H2O (34.9 Pa)
Bearing TypeSleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise31 dB(A)
Power (Watts)1.10W
RPM3800 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.090A
Voltage Range5 ~ 13.8VDC
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KD1206PHS2 H
Related LinksKD1206, KD1206PHS2 H Datasheet, Sunon Distributor
KD1206PHS2 H Details Description
Related parts for KD1206PHS2 H
IC OPAMP GP 700KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 80VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V TSOT23-6 datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FRAM 16KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 50.4V 2KA DISC 10MM datasheet.pdf
IC FPGA 87 I/O 132QFN datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
CAP CER 8.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf