Sunon KD1208PTB2 (2) (H)
KD1208PTB2 (2) (H) picture photo
Mfg. Part Number
KD1208PTB2 (2) (H)
Brief Description
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
KD1208PTB2 (2) (H).pdf
Availability of KD1208PTB2 (2) (H)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KD1208PTB2 (2) (H) Order Process
Ship out your order
Specifications of KD1208PTB2 (2) (H)
Internal Part NumberEIS-KD1208PTB2 (2) (H)
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Standard Package200
SeriesMagLev®
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 25mm W
Air Flow39.0 CFM (1.10m³/min)
Static Pressure0.170 in H2O (42.3 Pa)
Features-
Noise32 dB(A)
Power (Watts)2.10W
RPM2900 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.180A
Voltage Range5 ~ 13.8VDC
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KD1208PTB2 (2) (H)
Related LinksKD1208PTB, KD1208PTB2 (2) (H) Datasheet, Sunon Distributor
KD1208PTB2 (2) (H) Details Description
Related parts for KD1208PTB2 (2) (H)
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.75A TO220-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1A 9-18V 9V OUT datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
TRIMMER 750K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 185A SO8FL datasheet.pdf
PWR SUP FNT END 24V 150A 3600W datasheet.pdf