Sunon KD2406PHB1.(2).GN
KD2406PHB1.(2).GN picture photo
Mfg. Part Number
KD2406PHB1.(2).GN
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 60X15MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
KD2406PHB1.(2).GN.pdf
Availability of KD2406PHB1.(2).GN
QUANTITY
KD2406PHB1.(2).GN Order Process
Ship out your order
Specifications of KD2406PHB1.(2).GN
Internal Part NumberEIS-KD2406PHB1.(2).GN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Certificate
PCN Obsolescence/ EOLKD,KDE,GM,PMD Series 25/Nov/2011
Standard Package200
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesMagLev®
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 15mm W
Air Flow21.0 CFM (0.595m³/min)
Static Pressure0.180 in H2O (44.8 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise37 dB(A)
Power (Watts)2.00W
RPM4300 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating0.085A
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - Frame-
Material - Blade-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KD2406PHB1.(2).GN
Related LinksKD2406PH, KD2406PHB1.(2).GN Datasheet, Sunon Distributor
KD2406PHB1.(2).GN Details Description
Related parts for KD2406PHB1.(2).GN
CAP POLYMER 560UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
IC D/A CONV 12BIT 50MSPS 28-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SER 14-SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 274 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf