Sunon KDE1203PFB2-8(V)
KDE1203PFB2-8(V) picture photo
Mfg. Part Number
KDE1203PFB2-8(V)
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 30X10MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
KDE1203PFB2-8(V).pdf
Availability of KDE1203PFB2-8(V)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KDE1203PFB2-8(V) Order Process
Ship out your order
Specifications of KDE1203PFB2-8(V)
Internal Part NumberEIS-KDE1203PFB2-8(V)
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLKD,KDE,GM,PMD Series 25/Nov/2011
Standard Package100
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesMagLev®
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 30mm L x 30mm H x 10mm W
Air Flow4.2 CFM (0.119m³/min)
Static Pressure0.110 in H2O (27.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise20.5 dB(A)
Power (Watts)0.70W
RPM7000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.060A
Voltage Range10.2 ~ 13.8VDC
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KDE1203PFB2-8(V)
Related LinksKDE1203P, KDE1203PFB2-8(V) Datasheet, Sunon Distributor
KDE1203PFB2-8(V) Details Description
Related parts for KDE1203PFB2-8(V)
FUSE BOARD MNT 250MA 250VAC RAD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.8A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1/4W MELF datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 657K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 10COND REEL 1000' datasheet.pdf
DVB-H TUNER datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 LVDS 24QFN datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
Connector Header 5 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf