Sunon KDE1203PFB2-8
KDE1203PFB2-8 picture photo
Mfg. Part Number
KDE1203PFB2-8
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 30X10MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
KDE1203PFB2-8.pdf
Availability of KDE1203PFB2-8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KDE1203PFB2-8 Order Process
Ship out your order
Specifications of KDE1203PFB2-8
Internal Part NumberEIS-KDE1203PFB2-8
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLKD,KDE,GM,PMD Series 25/Nov/2011
Standard Package200
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesMagLev®
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 30mm L x 30mm H x 10mm W
Air Flow3.0 CFM (0.085m³/min)
Static Pressure0.110 in H2O (27.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise25 dB(A)
Power (Watts)0.80W
RPM8000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.070A
Voltage Range10.2 ~ 13.8VDC
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KDE1203PFB2-8
Related LinksKDE120, KDE1203PFB2-8 Datasheet, Sunon Distributor
KDE1203PFB2-8 Details Description
Related parts for KDE1203PFB2-8
RES SMD 887 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Crystal 5.0000MHz 20ppm 18pF 120 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US 3 Lead datasheet.pdf
LED PNL T3 1/4 PRESS-TO-TEST datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 61POS PIN datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 23POS 1MM 6" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS 50MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf