Sunon KDE1208PTB1-6AR
KDE1208PTB1-6AR picture photo
Mfg. Part Number
KDE1208PTB1-6AR
Brief Description
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
KDE1208PTB1-6AR.pdf
Availability of KDE1208PTB1-6AR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KDE1208PTB1-6AR Order Process
Ship out your order
Specifications of KDE1208PTB1-6AR
Internal Part NumberEIS-KDE1208PTB1-6AR
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLKD,KDE,GM,PMD Series 25/Nov/2011
Standard Package200
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesMagLev®
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 25mm W
Air Flow42.5 CFM (1.20m³/min)
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise-
Power (Watts)2.60W
RPM-
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KDE1208PTB1-6AR
Related LinksKDE1208, KDE1208PTB1-6AR Datasheet, Sunon Distributor
KDE1208PTB1-6AR Details Description
Related parts for KDE1208PTB1-6AR
CONN HEADER .100 SINGL STR 7POS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 1206 datasheet.pdf
INLET IEC-320 C18 SNAP 6.3MM TRM datasheet.pdf
RES MO 1/2W 510 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
LIMIT SWITCH ROLLER LEVER datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 5W L BEND datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 16-20 AWG SLVR datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
RES 34 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf