Rohm Semiconductor KDZTR2.7B
KDZTR2.7B picture photo
Mfg. Part Number
KDZTR2.7B
Brief Description
DIODE ZENER 2.7V 1W PMDU
Datasheet Download
KDZTR2.7B.pdf
Availability of KDZTR2.7B
QUANTITY
KDZTR2.7B Order Process
Ship out your order
Specifications of KDZTR2.7B
Internal Part NumberEIS-KDZTR2.7B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKDZ Series Zener Diodes
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)2.7V
Tolerance±7%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)-
Current - Reverse Leakage @ Vr200µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KDZTR2.7B
Related LinksKDZT, KDZTR2.7B Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KDZTR2.7B Details Description
Related parts for KDZTR2.7B
LED ORANGE DIFFUSED ROUND T/H datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 3% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 200MW SOD523 datasheet.pdf
CONN HDR 2MM MALE 1ROW RA 8POS datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 2.92V 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
RES 2.71K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf