Schurter KE10.6100.505
KE10.6100.505 picture photo
Mfg. Part Number
KE10.6100.505
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
KE POWER ENTRY MODUL 10A
Datasheet Download
KE10.6100.505.pdf
Availability of KE10.6100.505
QUANTITY
KE10.6100.505 Order Process
Ship out your order
Specifications of KE10.6100.505
Internal Part NumberEIS-KE10.6100.505
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationKE Series Marking 14/Jan/2014
PCN PackagingMultiple Devices 20/Nov/2015
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesKE
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL10A
Voltage - UL125VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseYes
Number of Positions3
Mounting Type-
Termination-
Switch Features-
FeaturesVoltage Selector
Fuse Holder, DrawerDrawer Sold Separate
Panel Cutout DimensionsRectangular - 27.50mm x 52.50mm
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KE10.6100.505
Related LinksKE10.6, KE10.6100.505 Datasheet, Schurter Distributor
KE10.6100.505 Details Description
Related parts for KE10.6100.505
IC QUAD 8-BIT SERIAL D/A 14-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 14POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM datasheet.pdf
INSERT TOOL IMPACT 4X6 85 OHM BP datasheet.pdf
MOD RECT ASSY DOUBLER 1.5A 24KV datasheet.pdf
SEATING TL ASSY, STD 4PR datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf