| Internal Part Number | EIS-KE32745300J0G | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) | |
| Number of Positions | 32 | |
| Positions Per Level | 16 | |
| Number of Levels | 2 | |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) | |
| Voltage - IEC | - | |
| Current - UL | 12A | |
| Voltage - UL | 300V | |
| Color | Green | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C | |