FFF KG21008000J0G
KG21008000J0G picture photo
Mfg. Part Number
KG21008000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
500 TB SOC MATCH/TH/TT
Datasheet Download
KG21008000J0G.pdf
Availability of KG21008000J0G
QUANTITY
KG21008000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of KG21008000J0G
Internal Part NumberEIS-KG21008000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesKG
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Partial Shroud
Number of Positions21
Positions Per Level21
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header OrientationVertical
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KG21008000J0G
Related LinksKG2100, KG21008000J0G Datasheet, FFF Distributor
KG21008000J0G Details Description
Related parts for KG21008000J0G
IC DUAL DIFF COMP 8-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 6MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 11POS PCB datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LEVEL G,G,Y,Y datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 475MA 210 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Vertical datasheet.pdf