FFF KH08155100J0G
KH08155100J0G picture photo
Mfg. Part Number
KH08155100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
762 TB WIR PRO 180D
Datasheet Download
KH08155100J0G.pdf
Availability of KH08155100J0G
QUANTITY
KH08155100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of KH08155100J0G
Internal Part NumberEIS-KH08155100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesKH
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level8
Pitch0.300" (7.62mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current30A
Voltage300V
Wire Gauge10-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Pressure Clip
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Clamp Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KH08155100J0G
Related LinksKH0815, KH08155100J0G Datasheet, FFF Distributor
KH08155100J0G Details Description
Related parts for KH08155100J0G
RES SMD 0.005 OHM 5% 3W J LEAD datasheet.pdf
CONN 2MM HM PLUG 100POS STR GOLD datasheet.pdf
CONN SPRING 20POS DUAL .370 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EXTEND datasheet.pdf
FUSE 1600A 690V 3FU/90 AR UR datasheet.pdf
CONN HSG R/A INLINE PLUG 3POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 72.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 155-164MHZ MX datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf