FFF KH08155100J0G
KH08155100J0G picture photo
Mfg. Part Number
KH08155100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
762 TB WIR PRO 180D
Datasheet Download
KH08155100J0G.pdf
Availability of KH08155100J0G
QUANTITY
KH08155100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of KH08155100J0G
Internal Part NumberEIS-KH08155100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesKH
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level8
Pitch0.300" (7.62mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current30A
Voltage300V
Wire Gauge10-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Pressure Clip
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Clamp Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KH08155100J0G
Related LinksKH0815, KH08155100J0G Datasheet, FFF Distributor
KH08155100J0G Details Description
Related parts for KH08155100J0G
DIODE ZENER 9.1V 1W SMA datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 1.412A 100 MOHM datasheet.pdf
IC MPU I.MX35 532MHZ 400MAPBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
RES 20 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf