FFF KH16055000J0G
KH16055000J0G picture photo
Mfg. Part Number
KH16055000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
635 TB WIR PRO 90D
Datasheet Download
KH16055000J0G.pdf
Availability of KH16055000J0G
QUANTITY
KH16055000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of KH16055000J0G
Internal Part NumberEIS-KH16055000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,010
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesKH
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level16
Pitch0.250" (6.35mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current30A
Voltage300V
Wire Gauge10-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Pressure Clip
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Clamp Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KH16055000J0G
Related LinksKH1605, KH16055000J0G Datasheet, FFF Distributor
KH16055000J0G Details Description
Related parts for KH16055000J0G
Crystal 20.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.74KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 150V 0606 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT datasheet.pdf