FFF KH16055100J0G
KH16055100J0G picture photo
Mfg. Part Number
KH16055100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
635 TB WIR PRO 180D
Datasheet Download
KH16055100J0G.pdf
Availability of KH16055100J0G
QUANTITY
KH16055100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of KH16055100J0G
Internal Part NumberEIS-KH16055100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,010
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesKH
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level16
Pitch0.250" (6.35mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current30A
Voltage300V
Wire Gauge10-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Pressure Clip
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Clamp Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KH16055100J0G
Related LinksKH1605, KH16055100J0G Datasheet, FFF Distributor
KH16055100J0G Details Description
Related parts for KH16055100J0G
LED BAR GRAPH 10SEG GREEN datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 1.2 OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1CH 500KSPS 10-DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
DIP CABLE 28POS datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 26POS GOLD datasheet.pdf