Vishay/Dale RWR89N1000BSB12
RWR89N1000BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N1000BSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N1000BSB12.pdf
Availability of RWR89N1000BSB12
QUANTITY
RWR89N1000BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N1000BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89N1000BSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N1000BSB12
Related LinksRWR89N1, RWR89N1000BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N1000BSB12 Details Description
Related parts for RWR89N1000BSB12
VARISTOR 462V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES 200M OHM 2.5W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HDR 9POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf