United Chemi-Con KHC201E155M76R0T00
KHC201E155M76R0T00 picture photo
Mfg. Part Number
KHC201E155M76R0T00
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.5UF 200V Y5U 3025
Datasheet Download
KHC201E155M76R0T00.pdf
Availability of KHC201E155M76R0T00
QUANTITY
KHC201E155M76R0T00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KHC201E155M76R0T00
Internal Part NumberEIS-KHC201E155M76R0T00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesTHC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case3025 (7563 Metric)
Size / Dimension0.295" L x 0.248" W (7.50mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.098" (2.50mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KHC201E155M76R0T00
Related LinksKHC201E15, KHC201E155M76R0T00 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KHC201E155M76R0T00 Details Description
Related parts for KHC201E155M76R0T00
IC VOLT DET 4.38V LOW SOT-23B datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 60V/300V 8SOP datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf