Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J22CA-E3/61
SMA5J22CA-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J22CA-E3/61
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMA
Datasheet Download
SMA5J22CA-E3/61.pdf
Availability of SMA5J22CA-E3/61
QUANTITY
SMA5J22CA-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J22CA-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J22CA-E3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)22V
Voltage - Breakdown (Min)24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp35.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)14.1A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)