United Chemi-Con KHC250E225Z31N0B00
KHC250E225Z31N0B00 picture photo
Mfg. Part Number
KHC250E225Z31N0B00
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 25V Y5U 1206
Datasheet Download
KHC250E225Z31N0B00.pdf
Availability of KHC250E225Z31N0B00
QUANTITY
KHC250E225Z31N0B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KHC250E225Z31N0B00
Internal Part NumberEIS-KHC250E225Z31N0B00
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesTHC
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.063" (1.60mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KHC250E225Z31N0B00
Related LinksKHC250E22, KHC250E225Z31N0B00 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KHC250E225Z31N0B00 Details Description
Related parts for KHC250E225Z31N0B00
TIP ANGLE 3.2MM FOR TS 550/600 datasheet.pdf
*STEEL-TY* 1/2" EXTRA/HVY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 22PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LOW EMI 8SOIC datasheet.pdf
RES 2.34K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IDC CONN 68POS PLUG datasheet.pdf
TWEEZER POINTED FINE OC 3.50" datasheet.pdf