United Chemi-Con KHD160E156M43A0B00
KHD160E156M43A0B00 picture photo
Mfg. Part Number
KHD160E156M43A0B00
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15UF 16V Y5U RADIAL
Datasheet Download
KHD160E156M43A0B00.pdf
Availability of KHD160E156M43A0B00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KHD160E156M43A0B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KHD160E156M43A0B00
Internal Part NumberEIS-KHD160E156M43A0B00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesTHD
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.256" W (7.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KHD160E156M43A0B00
Related LinksKHD160E15, KHD160E156M43A0B00 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KHD160E156M43A0B00 Details Description
Related parts for KHD160E156M43A0B00
FIXED IND 560NH 520MA 360 MOHM datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
OSC MEMS 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 1.02 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
KIT STARTER DSP TMS320VC5510 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
TRANS RF 200W LDMOS SOT539B datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf