ITT Cannon, LLC KJA0T15F18SN
KJA0T15F18SN picture photo
Mfg. Part Number
KJA0T15F18SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS FLANGED W/SKT
Datasheet Download
KJA0T15F18SN.pdf
Availability of KJA0T15F18SN
QUANTITY
KJA0T15F18SN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJA0T15F18SN
Internal Part NumberEIS-KJA0T15F18SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJA0T15F18SN
Related LinksKJA0T1, KJA0T15F18SN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJA0T15F18SN Details Description
Related parts for KJA0T15F18SN
CAP THIN FILM 1.6PF 25V 0402 datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 235MHZ 40LFCSP datasheet.pdf
DSUB 8W8 F PCR/A G T datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR REMOTE FAN 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 12MSOP datasheet.pdf
CONN HOUSING datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW DO220AA datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
IGBT 1200V 200A 1136W INT-A-PAK datasheet.pdf