ITT Cannon, LLC KJA0T25F29SA
KJA0T25F29SA picture photo
Mfg. Part Number
KJA0T25F29SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS FLANGED W/SKT
Datasheet Download
KJA0T25F29SA.pdf
Availability of KJA0T25F29SA
QUANTITY
KJA0T25F29SA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJA0T25F29SA
Internal Part NumberEIS-KJA0T25F29SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJA0T25F29SA
Related LinksKJA0T2, KJA0T25F29SA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJA0T25F29SA Details Description
Related parts for KJA0T25F29SA
RES SMD 649K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 0.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 35MHZ 16SOIC datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 200MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN HEADR 66POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
PTC RESETTABLE SMD 1206 30V .16A datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 355MA 800 MOHM datasheet.pdf