ITT Cannon, LLC KJA7T15F18SN
KJA7T15F18SN picture photo
Mfg. Part Number
KJA7T15F18SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
KJA7T15F18SN.pdf
Availability of KJA7T15F18SN
QUANTITY
KJA7T15F18SN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJA7T15F18SN
Internal Part NumberEIS-KJA7T15F18SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJA7T15F18SN
Related LinksKJA7T1, KJA7T15F18SN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJA7T15F18SN Details Description
Related parts for KJA7T15F18SN
CONN RECEPT/CAP 9 POS MINI RECT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 1.25MSPS SOT23-6 datasheet.pdf
CONN HEADER 78POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 37POS .100 L.143 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
TOOL MFT PNEU EXTERNAL ADJ datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU datasheet.pdf
ANTENNA CEILING OMNI datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf