ITT Cannon, LLC KJB0T11F98JN
KJB0T11F98JN picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T11F98JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T11F98JN.pdf
Availability of KJB0T11F98JN
QUANTITY
KJB0T11F98JN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T11F98JN
Internal Part NumberEIS-KJB0T11F98JN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert11-98
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T11F98JN
Related LinksKJB0T1, KJB0T11F98JN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T11F98JN Details Description
Related parts for KJB0T11F98JN
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES SMD 9.53 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
JUN-POW-TIM CONTACT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20V 10% 3226 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 48POS R/A GOLD datasheet.pdf
ROUND SPACER M4 BRASS 14MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 2.25A 78.8 MOHM datasheet.pdf
RES 1M OHM 1W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf