FFF TQ09010000J0G
TQ09010000J0G picture photo
Mfg. Part Number
TQ09010000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB WIR PRO 45D SOL
Datasheet Download
TQ09010000J0G.pdf
Availability of TQ09010000J0G
QUANTITY
TQ09010000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of TQ09010000J0G
Internal Part NumberEIS-TQ09010000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package140
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesTQ
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level9
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge14-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
Features-
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TQ09010000J0G
Related LinksTQ0901, TQ09010000J0G Datasheet, FFF Distributor
TQ09010000J0G Details Description
Related parts for TQ09010000J0G
CONN HEADR BRKWAY .100 32POS R/A datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 166.62875MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC SERIALIZER GMSL datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW SOD80 datasheet.pdf