ITT Cannon, LLC KJB0T15F18JB
KJB0T15F18JB picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T15F18JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T15F18JB.pdf
Availability of KJB0T15F18JB
QUANTITY
KJB0T15F18JB Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T15F18JB
Internal Part NumberEIS-KJB0T15F18JB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T15F18JB
Related LinksKJB0T1, KJB0T15F18JB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T15F18JB Details Description
Related parts for KJB0T15F18JB
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf