ITT Cannon, LLC KJB0T15J18HN
KJB0T15J18HN picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T15J18HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KJB0T15J18HN.pdf
Availability of KJB0T15J18HN
QUANTITY
KJB0T15J18HN Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T15J18HN
Internal Part NumberEIS-KJB0T15J18HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T15J18HN
Related LinksKJB0T1, KJB0T15J18HN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T15J18HN Details Description
Related parts for KJB0T15J18HN
IC D-TYPE POS TRG DUAL 56SSOP datasheet.pdf
TAPE ALUM FOIL 152.4MMX49.9M datasheet.pdf
CAP CER 10PF 3KV U2J RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V 10% BX 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 9100PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
XCEDE HD RIGHT 2W 6PVH 6COL WK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MODEL 212 TAP SWITCH 20A 150V datasheet.pdf