ITT Cannon, LLC KJB0T15W18BE
KJB0T15W18BE picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T15W18BE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 18POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T15W18BE.pdf
Availability of KJB0T15W18BE
QUANTITY
KJB0T15W18BE Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T15W18BE
Internal Part NumberEIS-KJB0T15W18BE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T15W18BE
Related LinksKJB0T1, KJB0T15W18BE Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T15W18BE Details Description
Related parts for KJB0T15W18BE
IC REG SWTCHD CAP INV 10MA 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 1KV NP0 2220 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 200V 6.5A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES 55.6K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
ETHERNET GATEWAY datasheet.pdf
RES 330 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.65A 93 MOHM SMD datasheet.pdf