Sumida Corporation SPM1004-0V8C
SPM1004-0V8C picture photo
Mfg. Part Number
SPM1004-0V8C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
POWER SUPPLY IN INDUCTOR
Datasheet Download
SPM1004-0V8C.pdf
Availability of SPM1004-0V8C
QUANTITY
SPM1004-0V8C Order Process
Ship out your order
Specifications of SPM1004-0V8C
Internal Part NumberEIS-SPM1004-0V8C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesPCB Mounting Guidelines Appl Note
Standard Package250
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSPM1004
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)15V
Voltage - Output 10.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series-
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case73-LGA
Size / Dimension0.59" L x 0.35" W x 0.11" H (15.0mm x 9.0mm x 2.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95.2%
Power (Watts) - Max-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPM1004-0V8C
Related LinksSPM100, SPM1004-0V8C Datasheet, Sumida Corporation Distributor
SPM1004-0V8C Details Description
Related parts for SPM1004-0V8C
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK 100' datasheet.pdf
IC RES TEMP 50/50K W/3MON 16-BGA datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
SCR SENS 600V 1.5A TO92 T/R datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 9.91MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.25A 4DSBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
508 TB SOC VER W/LATCH datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
26500 19C 19#16 SKT RECP datasheet.pdf
1000UF 10V 10X30MM 125C 8000H datasheet.pdf