ITT Cannon, LLC KJB0T15W18PAL
KJB0T15W18PAL picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T15W18PAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 18POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KJB0T15W18PAL.pdf
Availability of KJB0T15W18PAL
QUANTITY
KJB0T15W18PAL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T15W18PAL
Internal Part NumberEIS-KJB0T15W18PAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T15W18PAL
Related LinksKJB0T1, KJB0T15W18PAL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T15W18PAL Details Description
Related parts for KJB0T15W18PAL
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MULTIPLE TIE PLATE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A 6DFN datasheet.pdf
CABLE ANTENNA FOR HAM12 1.9M datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 0.36 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 18DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf