ITT Cannon, LLC KJB0T15W18SNL
KJB0T15W18SNL picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T15W18SNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 18POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T15W18SNL.pdf
Availability of KJB0T15W18SNL
QUANTITY
KJB0T15W18SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T15W18SNL
Internal Part NumberEIS-KJB0T15W18SNL
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T15W18SNL
Related LinksKJB0T1, KJB0T15W18SNL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T15W18SNL Details Description
Related parts for KJB0T15W18SNL
CONN CARD EXTEND 12POS .050" SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
HEATSHK 9.53MM ID 50MM PRESCORE datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.090" 5MM 3LD datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
IC ENERGY METER 1.8V/3V 48TQFP datasheet.pdf
OSC XO 29.4912MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf