Vishay/Dale RNC50J2083BSB14
RNC50J2083BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2083BSB14
Brief Description
RES 208K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2083BSB14.pdf
Availability of RNC50J2083BSB14
QUANTITY
RNC50J2083BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2083BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2083BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)208k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2083BSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2083BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2083BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2083BSB14
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 8.2K OHM 14SOIC datasheet.pdf
JUMPER-H9992TR/1853 VI/X 12" datasheet.pdf
LED 7-SEG .56" RED 632NM CC datasheet.pdf
IC 500MA PWR DIST SWITCH 16-SOIC datasheet.pdf
IC FIFO 512X18 SYNC 25NS 64-TQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 41A SOT-227B datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS .100" GOLD datasheet.pdf