ITT Cannon, LLC KJB0T15W19HB
KJB0T15W19HB picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T15W19HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KJB0T15W19HB.pdf
Availability of KJB0T15W19HB
QUANTITY
KJB0T15W19HB Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T15W19HB
Internal Part NumberEIS-KJB0T15W19HB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T15W19HB
Related LinksKJB0T1, KJB0T15W19HB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T15W19HB Details Description
Related parts for KJB0T15W19HB
CONN HEADER 9POS 5.08MM VERT TIN datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8MSOP datasheet.pdf
FILTER LINE RFI .250 6A datasheet.pdf
IC 12-BIT QUAD GP D/A 28-SOIC datasheet.pdf
IC FIFO SYNC DUAL 256X18 128TQFP datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ10 11 OLIV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
RES 732K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf