ITT Cannon, LLC KJB0T15W19PDL
KJB0T15W19PDL picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T15W19PDL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KJB0T15W19PDL.pdf
Availability of KJB0T15W19PDL
QUANTITY
KJB0T15W19PDL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T15W19PDL
Internal Part NumberEIS-KJB0T15W19PDL
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T15W19PDL
Related LinksKJB0T1, KJB0T15W19PDL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T15W19PDL Details Description
Related parts for KJB0T15W19PDL
TRIAC 400V 15A TO263 datasheet.pdf
FUSE GLASS 15A 125VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONN HDR 2.54MM TIN 6POS datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 40CIR PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
RES 250 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
14+14 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
LED VCSEL 850NM 2GBPS CA LC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
XG4 16AWG 19/.0117 9C BRD 600V datasheet.pdf