ITT Cannon, LLC KJB0T17J26PAL
KJB0T17J26PAL picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T17J26PAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KJB0T17J26PAL.pdf
Availability of KJB0T17J26PAL
QUANTITY
KJB0T17J26PAL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T17J26PAL
Internal Part NumberEIS-KJB0T17J26PAL
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T17J26PAL
Related LinksKJB0T1, KJB0T17J26PAL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T17J26PAL Details Description
Related parts for KJB0T17J26PAL
KNOB CLR/MATTE .75"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V NP0 3640 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG INSERT SHELL M23 RA datasheet.pdf
CAP TANT POLY 680UF 2.5V 2917 datasheet.pdf