ITT Cannon, LLC KJB0T17W26JA
KJB0T17W26JA picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T17W26JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T17W26JA.pdf
Availability of KJB0T17W26JA
QUANTITY
KJB0T17W26JA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T17W26JA
Internal Part NumberEIS-KJB0T17W26JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T17W26JA
Related LinksKJB0T1, KJB0T17W26JA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T17W26JA Details Description
Related parts for KJB0T17W26JA
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.5W D 9DSBGA datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 5.76MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf