Yageo RT0402CRD0764R9L
RT0402CRD0764R9L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRD0764R9L
Brief Description
RES SMD 64.9OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRD0764R9L.pdf
Availability of RT0402CRD0764R9L
QUANTITY
RT0402CRD0764R9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRD0764R9L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRD0764R9L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)64.9
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRD0764R9L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRD0764R9L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRD0764R9L Details Description
Related parts for RT0402CRD0764R9L
IC MCU 8BIT 20KB OTP 52PLCC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 15W datasheet.pdf
IC CONV ISDN PWR SUPPLY 8SOIC datasheet.pdf
RES 680K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 147 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
LED HARNESS ASSEMBLY 3 LED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf