Nichicon UVK1A471MED1TD
UVK1A471MED1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVK1A471MED1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UVK1A471MED1TD.pdf
Availability of UVK1A471MED1TD
QUANTITY
UVK1A471MED1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK1A471MED1TD
Internal Part NumberEIS-UVK1A471MED1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVK
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current350mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK1A471MED1TD
Related LinksUVK1A47, UVK1A471MED1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UVK1A471MED1TD Details Description
Related parts for UVK1A471MED1TD
Crystal 27.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
IC SINGLE INVERTER GATE SC70-5 datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.5A TO-92-3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 7A 10 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 30PIN CRIMP datasheet.pdf
ASSEMBLY ROUND 1 POS 16.1MM D 6. datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
3' USB A TO MICRO B CABLE M/M datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
100UF 400V 22X35MM 105C 5000H datasheet.pdf