ITT Cannon, LLC KJB0T17W26SD
KJB0T17W26SD picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T17W26SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T17W26SD.pdf
Availability of KJB0T17W26SD
QUANTITY
KJB0T17W26SD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T17W26SD
Internal Part NumberEIS-KJB0T17W26SD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T17W26SD
Related LinksKJB0T1, KJB0T17W26SD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T17W26SD Details Description
Related parts for KJB0T17W26SD
IDC CABLE - APR16B/AE16M/APR16B datasheet.pdf
RES 300 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS R/A SMD TIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
IC FLASH/LPDRAM 6GBIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2MM T/H datasheet.pdf