ITT Cannon, LLC KJB0T19F32BD
KJB0T19F32BD picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T19F32BD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T19F32BD.pdf
Availability of KJB0T19F32BD
QUANTITY
KJB0T19F32BD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T19F32BD
Internal Part NumberEIS-KJB0T19F32BD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T19F32BD
Related LinksKJB0T1, KJB0T19F32BD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T19F32BD Details Description
Related parts for KJB0T19F32BD
RES SMD 36K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS SKT datasheet.pdf