ITT Cannon, LLC KJB0T19F32HE
KJB0T19F32HE picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T19F32HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KJB0T19F32HE.pdf
Availability of KJB0T19F32HE
QUANTITY
KJB0T19F32HE Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T19F32HE
Internal Part NumberEIS-KJB0T19F32HE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T19F32HE
Related LinksKJB0T1, KJB0T19F32HE Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T19F32HE Details Description
Related parts for KJB0T19F32HE
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN BOARD STKR HDR .50" 20POS datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 51 OHM 2506 datasheet.pdf
CONN HDR 72POS 0.100 SMD datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT datasheet.pdf
MOUNTING BRACKET FOR WR41 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf