ITT Cannon, LLC KJB0T19W32JB
KJB0T19W32JB picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T19W32JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T19W32JB.pdf
Availability of KJB0T19W32JB
QUANTITY
KJB0T19W32JB Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T19W32JB
Internal Part NumberEIS-KJB0T19W32JB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T19W32JB
Related LinksKJB0T1, KJB0T19W32JB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T19W32JB Details Description
Related parts for KJB0T19W32JB
TVS DIODE 21.8VWM 39.1VC SMT datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 104K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.806 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 453 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf