ITT Cannon, LLC KJB0T21F41JA
KJB0T21F41JA picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T21F41JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T21F41JA.pdf
Availability of KJB0T21F41JA
QUANTITY
KJB0T21F41JA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T21F41JA
Internal Part NumberEIS-KJB0T21F41JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T21F41JA
Related LinksKJB0T2, KJB0T21F41JA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T21F41JA Details Description
Related parts for KJB0T21F41JA
IDC CABLE - MKR14A/MC14M/X datasheet.pdf
Connector Header 22 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 1.4 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC TRANSLATOR DIFF 8-SOIC datasheet.pdf
CONN M12 5POS SOCKET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf