ITT Cannon, LLC KJB0T21F41PAL
KJB0T21F41PAL picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T21F41PAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KJB0T21F41PAL.pdf
Availability of KJB0T21F41PAL
QUANTITY
KJB0T21F41PAL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T21F41PAL
Internal Part NumberEIS-KJB0T21F41PAL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T21F41PAL
Related LinksKJB0T2, KJB0T21F41PAL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T21F41PAL Details Description
Related parts for KJB0T21F41PAL
FIXED IND 220UH 1.2A 380 MOHM datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX FET DUAL 16-TSSOP datasheet.pdf
21P MTA100 CONN ASSY F/T 24AWG datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC FPGA 177 I/O 256FBGA datasheet.pdf
N4X 3-PT FREESTANDING ENCL datasheet.pdf
METRAL HSG datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
COMPLEMENTARY 30V ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf