Nichicon LGY2F181MELA
LGY2F181MELA picture photo
Mfg. Part Number
LGY2F181MELA
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
LGY2F181MELA.pdf
Availability of LGY2F181MELA
QUANTITY
LGY2F181MELA Order Process
Ship out your order
Specifications of LGY2F181MELA
Internal Part NumberEIS-LGY2F181MELA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current900mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGY2F181MELA
Related LinksLGY2F1, LGY2F181MELA Datasheet, Nichicon Distributor
LGY2F181MELA Details Description
Related parts for LGY2F181MELA
IC RCVR/DATA DEMOD RF/IF 14DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER 42POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
IGBT 440V 20A 150W D2PAK datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSI GAUG 5V SIP datasheet.pdf
WASHER FLAT M4 NYLON BLACK datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
RES ARRAY 16 RES 47K OHM 18DRT datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf