ITT Cannon, LLC KJB0T21W41PNL
KJB0T21W41PNL picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T21W41PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KJB0T21W41PNL.pdf
Availability of KJB0T21W41PNL
QUANTITY
KJB0T21W41PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T21W41PNL
Internal Part NumberEIS-KJB0T21W41PNL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T21W41PNL
Related LinksKJB0T2, KJB0T21W41PNL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T21W41PNL Details Description
Related parts for KJB0T21W41PNL
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V P2H 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 68000UF 20% 35V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.4A 298 MOHM SMD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 0.246W SOT-23 datasheet.pdf
120 DISCRETE THERMS MINI datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
SPARE TRANSMITTER datasheet.pdf
CONN FPC TOP datasheet.pdf
CAP FILM 750PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf