ITT Cannon, LLC KJB0T23F21JD
KJB0T23F21JD picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T23F21JD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T23F21JD.pdf
Availability of KJB0T23F21JD
QUANTITY
KJB0T23F21JD Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T23F21JD
Internal Part NumberEIS-KJB0T23F21JD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T23F21JD
Related LinksKJB0T2, KJB0T23F21JD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T23F21JD Details Description
Related parts for KJB0T23F21JD
FAN AXIAL 60X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
IC RESET MPU LOW PWR SOT23-3 datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO5 0.230" datasheet.pdf
LPH VERT. ASSY NO GUIDES datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 5.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC PROSLIC PCM/SPI -110V 42LGA datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM datasheet.pdf